چاوشی پاپ نیست!

چاوشی پاپ نیست! - هقتم Siebte

ما (من و حسام) محسن چاوشی را «آقا چاوشی» صدا می زنیم! به کسی ربطی ندارد! همانطور که من «جیمز هتفیلد» (James Hetfield) را هم آقا هتفیلد صدا می زنم! و حتی آقایان «لاتیمر» (Andrew Latimer)، «زیمر» (Hans Zimmer) و چند آقای دیگر…

چاوشی پاپ نیست! - James Hetfield - Andrew Latimer - Hans Zimmer
آقایان Hans Zimmer – Andrew Latimer – James Hetfield – هفتم Siebte

همین قدر بگویم که این‌ نفرات برای من در موسیقی خیلی بالا هستند. از آن بالاهایی که گاهی اوقات می گویم این ها ارتباط مستقیم با خدا دارند. حالا شما هی بیایید برای من از عبادت و مسجد و کلیسا و … بگویید. اگر این ها با خدا در ارتباط مستقیم نیستند پس چرا نواهایی که می سازند و می نوازند و می خوانند زمینی نیستند! که با شنیدنشان از زمین کنده می شوی و جایی میان زمین و آسمان معلق می شوی؟!
اگر تا ساعت ها و روزها هم برای من حرف بزنید باز هم می گویم «آقا»! این ها در دنیای دیگری سیر می کنند. این ها چیز های دیگری می بینند و می شنوند و می بویند و حس می کنند! حالا هی بروید عبادت کنید و بی هدف و بی ارتباط *** و این ها را لوتی و مطرب و … بخوانید! این ها از دید من، در ردیفی بالاتر زیست می کنند!
بگذریم…

آقا چاوشی در دید من و امثال من جایگاهی دارد برای خودش! حسام می گوید، «چاوشی پاپ است، یعنی Popular است». اما من می گویم نه! من چاوشی را پاپ نمی دانم و نمی بینم! من مخالفش هستم! همین ابتدا بگویم، که حساب من و فن بوی های (Fanboy) تینیجر از هم سواست! نه! من کورکورانه چاوشی را تحسین نمی کنم و کورکورانه او را نمی پرستم!
چاوشی کارهایی دارد که نمی پسندم! نه تنها نمی پسندم که به همان ها می تازم!

من می گویم چاوشی پاپ نیست! چرا؟! چون چاوشی با آن چه از موسیقی پاپ امروزی در ذهن من تصویر کرده اند بسیار فاصله دارد! من چاوشی را از همان روزهایی می شناسم که با آمدن اولین آلبومش، یک عده گفتند آلبوم جدید سیاوش قمیشی آمد! یک عده گفتند بدلش است! یک عده هم گفتند بدلِ بدلش است (مجتبی کبیری)! از همان زمانی که با «نفرین»ش معروف شد! چه آن زمان که عشاق به معشوق نرسیده «الهی سقف آرزوت…» را از ته دل می خواندند، چه آن زمان که به خاطر آن فیلم معروف، همه چاوشی باز شدند و چه امروز که برایش کلیپ می سازند و در تلویزیون پخش می کنند و به واسطه او مردم مولانا و وحشی و… زمزمه می کنند، (و چاوشی باعث و بانی این آشتی ست!) چاوشی از نظر من پاپ نبوده و نیست!

اینکه به قول حسام خیلی ها چاوشی گوش می کنند و در خلوتشان چاوشی زمزمه می کنند، از نظر من نشانه پاپ بودن چاوشی نیست! که نشانه خاص بودن چاوشی ست! حسام می گوید هر کس با هر عقیده و تفکر و علم و … چاوشی گوش می دهد! این یعنی پاپ بودن!
اما من می گویم نه! هر کسی در جمع شاید چاوشی گوش ندهد! اما آری در خلوتش چاوشی گوش می دهد و هر کسی شاید با آهنگی از چاوشی ارتباط برقرار کند! اما شاید هیچ دو نفر را پیدا نکنی که اگر با یک آهنگ چاوشی ارتباط برقرار کرده اند، هر دو یک حس و حال بگیرند از آن آهنگ! هر دو یک چیز بشنوند! نه!
خلاصه اش کنم، این مصداق بارز همان مصرع «هر کسی از ظن خود شد یار من» است!
من از چاوشی چیزی می فهمم و لذتی می برم که نه تو و نه هیچ کسی دیگر نمی فهمد و نمی برد!*  و آن چیزی که تو از چاوشی می فهی و حسی که تو از شنیدنش به آن دست می یابی من شاید هیچ وقت آن را نفهمم و به آن حس نرسم! و این یعنی چاوشی پاپ نیست! این یعنی چاوشی خاص است!

چاوشی فقط صدا نیست! چاوشی لحن و آهنگ و ترانه نیز هست! چاوشی حتی فراتر رفته و در آهنگ و موسیقی‌اش فضا سازی هم می کند، این یعنی چاوشی پاپ نیست بلکه چاوشی خاص است! (شاید گزاف نباشد اگر بگویم چاوشی حتی نوعی تفکر و نگرش است که تمامی این چند مورد را در کنار هم به زیبایی کنار هم می نشاند و موسیقی می خواندش!)

در این زمانه و در این ویرانه، که هر انکر الاصواتی که نه موسیقی می فهمد و نه موسیقی می داند، به ضرب تبلیغ و پول و درست کردن ریخت و قیافه و تیپ عجیب و حرف های قلمبه زدن و ادای خاص بودن درآوردن و دعوت شدن به برنامه های تلویزیونی و ریتم های تینیجر پسند و اشعار بی معنی و گاه سخیف و گاه دزدی و لحن های مسخره و… ، به خیال خودشان (برای مدتی) به صدر موسیقی می آیند و خیلی ها در کوچه و خیابان زمزمه شان می کنند، و به پاپ و شماره یک های پاپ و موسیقی مملکت تبدیل شده اند! چاوشی پاپ نیست! بلکه چاوشی خاص است!
پاپ دانستش توهینی ست به او و موسیقی که می سازد و می خواند!

در انتها بگویم من شاید موسیقی ندانم و موسیقی نفهمم، اما من به موسیقی وصل می شوم! آری! همان طور که الآن چندین ساعت است که با «ممد نبودی» و صدای محمد بهرانی و سنج و دمام درگیرم! سوزنم گیر کرده است!
و چاوشی هم یکی از همان هایی ست که من خیلی اوقات به موسیقی اش وصل می شوم!

* چاوشی کارهایی دارد، که جرات شنیدن دوباره شان را ندارم! چون با آن آهنگ ها زندگی کرده ام و لحظاتی برایم نقش شده اند که… نه! این با آن خاطره بازی های آهنگ های دیگر کمی تفاوت دارد!